Начало В детайли На 4 март 1981 г. в Мексико Сити е открита изложбата „Средновековна България. Изкуство и цивилизация“, която е част от честванията за 1300-годишнината на България
7333
Хроника

На 4 март 1981 г. в Мексико Сити е открита изложбата „Средновековна България. Изкуство и цивилизация“, която е част от честванията за 1300-годишнината на България

На 4 март 1981 г., във връзка с честванията за 1300-годишнината на България, в Мексико е открита изложбата „Средновековна България.Изкуство и цивилизация“.

| 04 Март 2025, 07:00 ч.
На 4 март 1981 г. в Мексико Сити е открита изложбата „Средновековна България. Изкуство и цивилизация“, която е част от честванията за 1300-годишнината на България
На 4 март 1981 г. в Мексико Сити е открита изложбата „Средновековна България. Изкуство и цивилизация“, която е част от честванията за 1300-годишнината на България
Снимка © Зоя Пенкова

На 4 март 1981 г., във връзка с честванията за 1300-годишнината на България, в Мексико е открита изложбата „Средновековна България. Изкуство и цивилизация“. По случай събитието в Мексико Сити пристига българска делегация, която е оглавявана от Людмила Живкова. Българската визита продължава една седмица – от 28 февруари до 6 март 1981 г. По време на едноседмичното посещение Людмила Живкова открива изложбата „Средновековна България – изкуство и цивилизация“ в „Антропологическия музей“ в Мексико сити заедно с президента Хосе Лопес Портильо, посещава  Пантеона на великите мексикански личности, археологически разкопки, както и новоизградения към мексиканския национален автономен университет (УНАМ) университетски културен център, университетският театър „Хуан Руис Даларкон“ и други културни обекти.

Над 16 000 фиданки раздадоха от инициативата „Гората.бг“ в Смолян

Трима мъже от Петрич са задържани за кражба на над 17 хиляди метра електричес

Министър-председателят Росен Желязков проведе среща с представители на еврейс

Млади мъже опитаха да избегнат полицейска проверка и да изхвърлят наркотици о

Областната дирекция (ОД) на МВР в Кърджали предприема мерки за охрана на обще

За едноседмичното посещение на Людмила Живкова в Мексико и откриването на българската изложба по случай 1300-годишнината на България четем в бюлетина „Международна информация“: 

За честването на 13-вековния юбилей

Мексико, 1 март 1981 г. /кор. на / За да вземе участие в честването в Мексико на 1300-годишнината на България в мексиканската столица вчера пристигна членът на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Людмила Живкова.

На летището тя беше посрещната от министъра на просветата Фернандо Солана Моралес, заместник-министъра по културните въпроси при министерството на външните работи Мария Емилия Тейес. Тук беше и българският посланик в Мексико Богомил Герасимов.

***

Когато Пеевски управлява каквото и да е мнозинство, по никакъв начин не може

Велико Търново очаква гости от цялата страна за светлите християнски празници

Община Шумен въвежда временна организация на движението за Великден около три

1300-та годишнина в Мексико

Мексико, 4 март 1981 г. /кор. на / Многобройни мексикански граждани се стекоха в световноизвестния „Антропологически музей“ в Мексико сити, за да присъстват на откриването на изложбата „Средновековна България - изкуство и цивилизация“.

Изложбата бе открита от президента Хосе Лопес Портильо в присъствие на българска делегация, възглавявана от члена на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Людмила Живкова.

Людмила Живкова произнесе слово, в което подчерта, че честването от мексиканския народ и неговото правителство на тази забележителна годишнина в живота на нашата страна, е безспорно една поредна, нова крачка и възможност за опознаване и сътрудничество между двете страни и народи, чиито отношения в икономиката, културата и политиката укрепват и се задълбочават с всеки изминат ден.

„Чудесна изложба. Тя е много пълна и красива и смятам, че е една от най-хубавите изложби, показани досега в Мексико“ – така президентът Хосе Лопес Портильо оцени изложбата пред група мексикански и чуждестранни журналисти преди да напусне сградата на „Антропологическия музей“.

След откриването на изложбата Людмила Живкова се отправи към столичния квартал Порталес, за да присъства на тържеството по случай наименуването на една улица и площад съответно „България“ и „Георги Димитров“. Пред кмета на района Артуро Йорента, тя изказа благодарност за тази проява на уважение и симпатия към българския народ.

Вечерта членът на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Л. Живкова присъства ведно със съпругата на мексиканския държавен глава г-жа Кармен Романо Де Лопес Портильо на концерт на симфоничния оркестър на град Мексико. Г-жа Портильо даде вечеря в чест на др. Людмила Живкова.

С откриването на изложбата „Средновековна България – изкуство и цивилизация“ съвпадна и излизането от печат на „Антология на българския театър“, издадена от мексиканския национален автономен университет (УНАМ) в чест на 1300-та годишнина от основаването на българската държава.

***

Интерес към 13-вековния юбилей

Мексико, 5 март 1981 г. /кор. на / По случай 1300-годишнината от основаването на българската държава, 103-та годишнина от освобождението на България от османско иго и по повод посещението в Мексико на българска делегация начело с члена на Политбюро и председател на Комитета за култура Людмила Живкова единадесетият канал на мексиканската телевизия излъчи българския игрален филм „Юлия Вревская“ на режисьора Николай Корабов.

Преди излъчването на филма съветникът по културните въпроси при българското посолство в Мексико Григор Павлов говори за значението на 3 март и 1300-годишнината в живота на българския народ.

Мексиканските средства за масова информация широко отразяват откриването на изложбата „Средновековна България – изкуство и цивилизация“. Всекидневниците наблягат особено на онзи пасаж от словото на другарката Людмила Живкова при откриването на изложбата, в който се подчертава, че Мексико и България дават своя принос за запазването на мира на нашата планета.

Другарката Людмила Живкова и членовете на българската делегация се запознаха с археологическите разкопки, извършвани на „площада на конституцията“ в центъра на мексиканската столица.

Там на 21 февруари 1978 г. беше открит монолитен каменен блок с изображението на „Богинята на Луната“ Койолшауки, който се смята за най-голямото археологическо откритие в Мексико от 1790 г. насам след намирането на известния вече в целия свят „слънчев камък“ или както всички го наричат, „календара на ацтеките“. (…)

***

Връчена Димитровска награда на Хосе Лопес Портильо

Мексико, 6 март 1981 г. /кор. Х. Савов/ Снощи в президентската резиденция „Лос Пинос“ се състоя тържество, на което членът на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Людмила Живкова връчи на президента на Мексиканските съединени щати Хосе Лопес Портильо Димитровската награда за мир, демокрация и социален прогрес, с която той бе удостоен от Държавния съвет на Народна Република България.

Пред присъстващите на церемонията членове на мексиканското правителство извънредният и пълномощен посланик на НР България в Мексико Богомил Герасимов прочете указа на държавния съвет за удостояването на мексиканския държавен глава със званието „Лауреат на международна димитровска награда за мир, демокрация и социален прогрес“, след което другарката Людмила Живкова окачи на гърдите на президента Портильо медала с образа на Георги Димитров.

При връчването на наградата другарката Людмила Живкова произнесе слово:

„Уважаеми господин Хосе Лопес Портильо, президент на Мексиканските съединени щати, в 1300-годишнината от основаването на българската държава Държавният съвет на НР България, правителството на НР България, българската културна и широка общественост, целият български народ отдават дан на признателност на вас, забележителния политически деец, президент на Мексиканските съединени щати, забележителния обществен деец, борец за мир и мирно съвместно съществуване между народите, твореца, деятел на науката и културата, като признание за вашите изключително големи заслуги за утвърждаване и укрепване на отношенията на сътрудничество и разбирателство между народите. Същевременно с тази награда ние изразяваме във Ваше лице отношението на приятелство и симпатия на българския народ към целия мексикански народ. Нашите два народа са народи с древна история, с богата култура, наследници на големи и богати цивилизации. Преминали през изпитанията на времето, те успяха да запазят вечно жив пламъка и огъня на своя свободолюбив и силен дух и ако се изразим символично и образно, бихме казали, пламъка и огъня на Кетцалкоатъл (основно божество в пантеона на ацтеките – бел. ред) и светлината на Орфей. Затова е ярък и силен и стремежът на нашите народи, на нашите страни, да пътуват нагоре, към светлината, да се движат постъпателно и прогресивно напред, да се усъвършенстват. И днес, когато човечеството се нуждае най-много от този огън, за да може действително да се установи мир, сътрудничество и братство на нашата планета, когато са необходими съзнателни усилия за преодоляване на тежките трудности и изпитания, пред които е изправена планетата днес, такива радетели-борци за мир, за прогрес, за сътрудничество между народите като вас, президента на мексиканския народ, е естествен и необходим фокус, към който са отправени чувствата и желанието на българския народ за сътрудничество.(…)

Ние не се съмняваме, че и чрез удостояването ви Димитровска награда като израз на желанието на българския народ да разширява и укрепва взаимоотношенията на сътрудничество с мексиканския народ в бъдеще перспективите за това сътрудничество ще бъдат още по-големи, още по-красиви, още по-достойни, защото нашите народи са преминали през горнилото на изпитанията, същевременно са съхранили чувството за красота и днес имат възможност съвместно с другите народи да вървят напред, да се борят за мир и прогрес, да се трудят и творят, да си подадат ръце в името на единния свят, на това братско сътрудничество, което трябва да дойде, да се установи и утвърди на нашата планета. От сърце Ви поздравяваме и ви честитим тази награда“.(…)

Развълнуван, президентът Хосе Лопес Портильо отговори с кратко слово.

Слово на президента Хосе Лопес Портильо

„Уважаема госпожо Людмила Живкова, искам да благодаря на българския народ и на българското правителство за отличието, с което сега имам честта да бъда удостоен.

Разбирам много добре, че това е по-скоро проява на приятелство от страна на вашия народ, отколкото признание за мои лични заслуги, които считам за незначителни. Бих желал обаче да Ви уверя, че тази награда, която имам честта да нося, и която положихте на гърдите ми, ще съумея да заслужа и ще нося с достойнство. Особена благодарност желая да изразя за проявата на приятелство между народи, които имат много общи черти, които се ръководят от еднакви принципи и чието основно кредо е свободата.(…)

Важно за народите е да извоюват свободата си и след като постигнат това, да поемат отговорността за собствената си. Свободата е пътят към самоопределението, тя е условието за националния суверенитет, тя е пътят към националното достойнство, възможността народът да избере управлението, което желае. За това ценностите на свободата свързват нашите народи. За това ние, мексиканците, се възхищаваме от народите, които са постигнали своята свобода и умеят да упражняват правото си на нея. Желаем да постигнем същото и бихме искали в света да се създадат условия тази свобода да намери своята изява.

Условията, при които правото на самоопределение на народите да може да се материализира, никой да не може да се противопостави на правото на национално достойнство, на правото народите да упражняват своята национална отговорност.

Вие, госпожо Живкова, ми оказахте особено висока чест и с вълнение благодаря за това. Благодаря ви, че вие лично ми връчвате това отличие. Искам да добавя, че вашето вълнуващо и красноречиво слово ме трогна дълбоко. Вярваме в една и съща светлина и желаем тя да осветява нашия път. Много благодаря.“

След награждаването президентът Хосе Лопес Портильо заяви пред представителите и българската телевизия: „Разбирам много добре, че тази награда се връчва на мексиканския народ, Считам, че тя е още една връзка в приятелството между нашите две страни, което доказва, че нашата обща ценност е свободата…“(…)

Преди това, сутринта, членът на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Людмила Живкова, която се намира в Мексико във връзка с честването на 1300-годишнината от основаването на българската държава, се средна с министъра на архитектурата и благоустройството Педро Рамирес Васкес. По време на разговора бяха разменени мисли за по-нататъшното взаимно сътрудничество и опит в областта на архитектурата и културата между двете страни-наследници на богата и древна цивилизация.

Вчера другарката Людмила Живкова посети Пантеона на великите мексикански личности, в които са погребани световноизвестните художници Диего Ривера, Давид Сикейрос и др., както и новоизградения към мексиканския национален автономен университет (УНАМ) университетски културен център, университетският театър „Хуан Руис Даларкон“ и други културни обекти.

***

Завършило посещение

Мексико, 7 март 1981 г. /кор. на / Завърши посещението в Мексико на члена на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Людмила Живкова, която взе участие в честването на 1300-годишнината от основаването на българската държава.

Вчера, последния ден от пребиваването й в Мексико, Людмила Живкова, съпроводена от кмета на град Мексико проф. Карлос Гонсалес Ханк, положи венец пред паметника „Олтар на отечеството“ в парка Чапултепек и се разписа в почетната книга.

В следобедните часове тя посети едномилионния град Пуебла, на 150 км. северно от мексиканската столица, който тази година чества 450-годишнината си.

В чест на 1300-годишнината от основаването на българската държава… в един от най-красивите и оживени квартали на града бе открита улица „София-Народна Република България“. Както подчерта губернатора на щат Пуебла при срещата си с другарката Людмила Живкова, това е израз на почитта и уважението на жителите на града към българския народ, символ на връзките между България и Мексико.

Снощи другарката Людмила Живкова отпътува за родината. На аерогарата тя бе изпратена от министъра на просветата Фернандо Солана Моралес, заместник-министъра по културните въпроси при Министерството на външните работи Мария Емилия Тейес, българския посланик в Мексико Богомил Герасимов и други официални лица.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Заради ремонта на Дунав мост трафикът се осъществява в една лента, напомнят от "Гранична полиция"
Основен ремонт се извършва на българския участък на Дунав мост при Русе, поради което е въведена временна организация на движението. Движението се осъществява в една лента с пропус ...
Плетени яйца, венци и домашни курабии – с какво можем да зарадваме близък човек за Великден, подкрепяйки и хора в нужда
Плетени яйца, зайци, кошници и венци, домашни курабии и шоколади във формата на зайчета  – с такива украшения и храни можем да зарадваме близък човек за Великден, подкре ...
Загасен е пожарът на покрива на бившата фабрика "Болшевик" в Троян
Загасен е пожарът на покрива на бившата фабрика "Болшевик" в Троян, в която сега се помещава фирма "Витекс", съобщиха от Областната дирекция на МВР в Ловеч. Към момента екипите пр ...
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
С 25 процента се е увеличил броят на леглата в местата за нощуване в Област Хасково в рамките на една година, съобщиха от отдел "Статистически изследвания - Хасково" на Териториалн ...
Мотоциклетист е загинал по пътя между Ребърково и Лютиброд
Мотоциклетист е загинал по-рано днес на пътя между мездренските села Ребърково и Лютиброд. Новината бе потвърдена от Областната дирекция на МВР. Причината за инцидента тепърва ще ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Десет души са задържани от столични полицаи за шофиране след употреба на алкохол
На територията на София за вчерашния ден има десет задържани водачи за шофиране след употреба на алкохол, съобщи на брифинг полицейски инспектор Иво Биков от отдел „Пътна пол ...
Общо 73 пожара са потушени през изминалото денонощие, трима души са пострадали
Потушени са общо 73 пожара през изминалото денонощие, съобщава на сайта си Глаавна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН). Пожарникарите са реа ...
Заради ремонта на Дунав мост трафикът се осъществява в една лента, напомнят от "Гранична полиция"
Основен ремонт се извършва на българския участък на Дунав мост при Русе, поради което е въведена временна организация на движението. Движението се осъществява в една лента с пропус ...
Плетени яйца, венци и домашни курабии – с какво можем да зарадваме близък човек за Великден, подкрепяйки и хора в нужда
Плетени яйца, зайци, кошници и венци, домашни курабии и шоколади във формата на зайчета  – с такива украшения и храни можем да зарадваме близък човек за Великден, подкре ...
Днес, на Разпети петък, Старозагорският митрополит Киприан ще служи в митрополитския храм “Св. Димитър“
Днес, на Разпети петък, когато се изнася Христовата плащаница, Старозагорският митрополит Киприан ще служи в митрополитския храм “Св. Димитър“ – Стара Загора, а о ...
Тикер в 09:22 ч.
На територията на София за вчерашния ден има десет задържани водачи за шофиране ...
Начало В детайли
7333
Хроника

На 4 март 1981 г. в Мексико Сити е открита изложбата „Средновековна България. Изкуство и цивилизация“, която е част от честванията за 1300-годишнината на България

На 4 март 1981 г., във връзка с честванията за 1300-годишнината на България, в Мексико е открита изложбата „Средновековна България.Изкуство и цивилизация“.

| 04 Март 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
На 4 март 1981 г. в Мексико Сити е открита изложбата „Средновековна България. Изкуство и цивилизация“, която е част от честванията за 1300-годишнината на България
На 4 март 1981 г. в Мексико Сити е открита изложбата „Средновековна България. Изкуство и цивилизация“, която е част от честванията за 1300-годишнината на България
Снимка © Зоя Пенкова

На 4 март 1981 г., във връзка с честванията за 1300-годишнината на България, в Мексико е открита изложбата „Средновековна България. Изкуство и цивилизация“. По случай събитието в Мексико Сити пристига българска делегация, която е оглавявана от Людмила Живкова. Българската визита продължава една седмица – от 28 февруари до 6 март 1981 г. По време на едноседмичното посещение Людмила Живкова открива изложбата „Средновековна България – изкуство и цивилизация“ в „Антропологическия музей“ в Мексико сити заедно с президента Хосе Лопес Портильо, посещава  Пантеона на великите мексикански личности, археологически разкопки, както и новоизградения към мексиканския национален автономен университет (УНАМ) университетски културен център, университетският театър „Хуан Руис Даларкон“ и други културни обекти.

За едноседмичното посещение на Людмила Живкова в Мексико и откриването на българската изложба по случай 1300-годишнината на България четем в бюлетина „Международна информация“: 

За честването на 13-вековния юбилей

Мексико, 1 март 1981 г. /кор. на / За да вземе участие в честването в Мексико на 1300-годишнината на България в мексиканската столица вчера пристигна членът на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Людмила Живкова.

На летището тя беше посрещната от министъра на просветата Фернандо Солана Моралес, заместник-министъра по културните въпроси при министерството на външните работи Мария Емилия Тейес. Тук беше и българският посланик в Мексико Богомил Герасимов.

***

1300-та годишнина в Мексико

Мексико, 4 март 1981 г. /кор. на / Многобройни мексикански граждани се стекоха в световноизвестния „Антропологически музей“ в Мексико сити, за да присъстват на откриването на изложбата „Средновековна България - изкуство и цивилизация“.

Изложбата бе открита от президента Хосе Лопес Портильо в присъствие на българска делегация, възглавявана от члена на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Людмила Живкова.

Людмила Живкова произнесе слово, в което подчерта, че честването от мексиканския народ и неговото правителство на тази забележителна годишнина в живота на нашата страна, е безспорно една поредна, нова крачка и възможност за опознаване и сътрудничество между двете страни и народи, чиито отношения в икономиката, културата и политиката укрепват и се задълбочават с всеки изминат ден.

„Чудесна изложба. Тя е много пълна и красива и смятам, че е една от най-хубавите изложби, показани досега в Мексико“ – така президентът Хосе Лопес Портильо оцени изложбата пред група мексикански и чуждестранни журналисти преди да напусне сградата на „Антропологическия музей“.

След откриването на изложбата Людмила Живкова се отправи към столичния квартал Порталес, за да присъства на тържеството по случай наименуването на една улица и площад съответно „България“ и „Георги Димитров“. Пред кмета на района Артуро Йорента, тя изказа благодарност за тази проява на уважение и симпатия към българския народ.

Вечерта членът на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Л. Живкова присъства ведно със съпругата на мексиканския държавен глава г-жа Кармен Романо Де Лопес Портильо на концерт на симфоничния оркестър на град Мексико. Г-жа Портильо даде вечеря в чест на др. Людмила Живкова.

С откриването на изложбата „Средновековна България – изкуство и цивилизация“ съвпадна и излизането от печат на „Антология на българския театър“, издадена от мексиканския национален автономен университет (УНАМ) в чест на 1300-та годишнина от основаването на българската държава.

***

Интерес към 13-вековния юбилей

Мексико, 5 март 1981 г. /кор. на / По случай 1300-годишнината от основаването на българската държава, 103-та годишнина от освобождението на България от османско иго и по повод посещението в Мексико на българска делегация начело с члена на Политбюро и председател на Комитета за култура Людмила Живкова единадесетият канал на мексиканската телевизия излъчи българския игрален филм „Юлия Вревская“ на режисьора Николай Корабов.

Преди излъчването на филма съветникът по културните въпроси при българското посолство в Мексико Григор Павлов говори за значението на 3 март и 1300-годишнината в живота на българския народ.

Мексиканските средства за масова информация широко отразяват откриването на изложбата „Средновековна България – изкуство и цивилизация“. Всекидневниците наблягат особено на онзи пасаж от словото на другарката Людмила Живкова при откриването на изложбата, в който се подчертава, че Мексико и България дават своя принос за запазването на мира на нашата планета.

Другарката Людмила Живкова и членовете на българската делегация се запознаха с археологическите разкопки, извършвани на „площада на конституцията“ в центъра на мексиканската столица.

Там на 21 февруари 1978 г. беше открит монолитен каменен блок с изображението на „Богинята на Луната“ Койолшауки, който се смята за най-голямото археологическо откритие в Мексико от 1790 г. насам след намирането на известния вече в целия свят „слънчев камък“ или както всички го наричат, „календара на ацтеките“. (…)

***

Връчена Димитровска награда на Хосе Лопес Портильо

Мексико, 6 март 1981 г. /кор. Х. Савов/ Снощи в президентската резиденция „Лос Пинос“ се състоя тържество, на което членът на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Людмила Живкова връчи на президента на Мексиканските съединени щати Хосе Лопес Портильо Димитровската награда за мир, демокрация и социален прогрес, с която той бе удостоен от Държавния съвет на Народна Република България.

Пред присъстващите на церемонията членове на мексиканското правителство извънредният и пълномощен посланик на НР България в Мексико Богомил Герасимов прочете указа на държавния съвет за удостояването на мексиканския държавен глава със званието „Лауреат на международна димитровска награда за мир, демокрация и социален прогрес“, след което другарката Людмила Живкова окачи на гърдите на президента Портильо медала с образа на Георги Димитров.

При връчването на наградата другарката Людмила Живкова произнесе слово:

„Уважаеми господин Хосе Лопес Портильо, президент на Мексиканските съединени щати, в 1300-годишнината от основаването на българската държава Държавният съвет на НР България, правителството на НР България, българската културна и широка общественост, целият български народ отдават дан на признателност на вас, забележителния политически деец, президент на Мексиканските съединени щати, забележителния обществен деец, борец за мир и мирно съвместно съществуване между народите, твореца, деятел на науката и културата, като признание за вашите изключително големи заслуги за утвърждаване и укрепване на отношенията на сътрудничество и разбирателство между народите. Същевременно с тази награда ние изразяваме във Ваше лице отношението на приятелство и симпатия на българския народ към целия мексикански народ. Нашите два народа са народи с древна история, с богата култура, наследници на големи и богати цивилизации. Преминали през изпитанията на времето, те успяха да запазят вечно жив пламъка и огъня на своя свободолюбив и силен дух и ако се изразим символично и образно, бихме казали, пламъка и огъня на Кетцалкоатъл (основно божество в пантеона на ацтеките – бел. ред) и светлината на Орфей. Затова е ярък и силен и стремежът на нашите народи, на нашите страни, да пътуват нагоре, към светлината, да се движат постъпателно и прогресивно напред, да се усъвършенстват. И днес, когато човечеството се нуждае най-много от този огън, за да може действително да се установи мир, сътрудничество и братство на нашата планета, когато са необходими съзнателни усилия за преодоляване на тежките трудности и изпитания, пред които е изправена планетата днес, такива радетели-борци за мир, за прогрес, за сътрудничество между народите като вас, президента на мексиканския народ, е естествен и необходим фокус, към който са отправени чувствата и желанието на българския народ за сътрудничество.(…)

Ние не се съмняваме, че и чрез удостояването ви Димитровска награда като израз на желанието на българския народ да разширява и укрепва взаимоотношенията на сътрудничество с мексиканския народ в бъдеще перспективите за това сътрудничество ще бъдат още по-големи, още по-красиви, още по-достойни, защото нашите народи са преминали през горнилото на изпитанията, същевременно са съхранили чувството за красота и днес имат възможност съвместно с другите народи да вървят напред, да се борят за мир и прогрес, да се трудят и творят, да си подадат ръце в името на единния свят, на това братско сътрудничество, което трябва да дойде, да се установи и утвърди на нашата планета. От сърце Ви поздравяваме и ви честитим тази награда“.(…)

Развълнуван, президентът Хосе Лопес Портильо отговори с кратко слово.

Слово на президента Хосе Лопес Портильо

„Уважаема госпожо Людмила Живкова, искам да благодаря на българския народ и на българското правителство за отличието, с което сега имам честта да бъда удостоен.

Разбирам много добре, че това е по-скоро проява на приятелство от страна на вашия народ, отколкото признание за мои лични заслуги, които считам за незначителни. Бих желал обаче да Ви уверя, че тази награда, която имам честта да нося, и която положихте на гърдите ми, ще съумея да заслужа и ще нося с достойнство. Особена благодарност желая да изразя за проявата на приятелство между народи, които имат много общи черти, които се ръководят от еднакви принципи и чието основно кредо е свободата.(…)

Важно за народите е да извоюват свободата си и след като постигнат това, да поемат отговорността за собствената си. Свободата е пътят към самоопределението, тя е условието за националния суверенитет, тя е пътят към националното достойнство, възможността народът да избере управлението, което желае. За това ценностите на свободата свързват нашите народи. За това ние, мексиканците, се възхищаваме от народите, които са постигнали своята свобода и умеят да упражняват правото си на нея. Желаем да постигнем същото и бихме искали в света да се създадат условия тази свобода да намери своята изява.

Условията, при които правото на самоопределение на народите да може да се материализира, никой да не може да се противопостави на правото на национално достойнство, на правото народите да упражняват своята национална отговорност.

Вие, госпожо Живкова, ми оказахте особено висока чест и с вълнение благодаря за това. Благодаря ви, че вие лично ми връчвате това отличие. Искам да добавя, че вашето вълнуващо и красноречиво слово ме трогна дълбоко. Вярваме в една и съща светлина и желаем тя да осветява нашия път. Много благодаря.“

След награждаването президентът Хосе Лопес Портильо заяви пред представителите и българската телевизия: „Разбирам много добре, че тази награда се връчва на мексиканския народ, Считам, че тя е още една връзка в приятелството между нашите две страни, което доказва, че нашата обща ценност е свободата…“(…)

Преди това, сутринта, членът на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Людмила Живкова, която се намира в Мексико във връзка с честването на 1300-годишнината от основаването на българската държава, се средна с министъра на архитектурата и благоустройството Педро Рамирес Васкес. По време на разговора бяха разменени мисли за по-нататъшното взаимно сътрудничество и опит в областта на архитектурата и културата между двете страни-наследници на богата и древна цивилизация.

Вчера другарката Людмила Живкова посети Пантеона на великите мексикански личности, в които са погребани световноизвестните художници Диего Ривера, Давид Сикейрос и др., както и новоизградения към мексиканския национален автономен университет (УНАМ) университетски културен център, университетският театър „Хуан Руис Даларкон“ и други културни обекти.

***

Завършило посещение

Мексико, 7 март 1981 г. /кор. на / Завърши посещението в Мексико на члена на Политбюро на ЦК на БКП и председател на Комитета за култура Людмила Живкова, която взе участие в честването на 1300-годишнината от основаването на българската държава.

Вчера, последния ден от пребиваването й в Мексико, Людмила Живкова, съпроводена от кмета на град Мексико проф. Карлос Гонсалес Ханк, положи венец пред паметника „Олтар на отечеството“ в парка Чапултепек и се разписа в почетната книга.

В следобедните часове тя посети едномилионния град Пуебла, на 150 км. северно от мексиканската столица, който тази година чества 450-годишнината си.

В чест на 1300-годишнината от основаването на българската държава… в един от най-красивите и оживени квартали на града бе открита улица „София-Народна Република България“. Както подчерта губернатора на щат Пуебла при срещата си с другарката Людмила Живкова, това е израз на почитта и уважението на жителите на града към българския народ, символ на връзките между България и Мексико.

Снощи другарката Людмила Живкова отпътува за родината. На аерогарата тя бе изпратена от министъра на просветата Фернандо Солана Моралес, заместник-министъра по културните въпроси при Министерството на външните работи Мария Емилия Тейес, българския посланик в Мексико Богомил Герасимов и други официални лица.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Заради ремонта на Дунав мост трафикът се осъществява в една лента, напомнят от "Гранична полиция"
Плетени яйца, венци и домашни курабии – с какво можем да зарадваме близък човек за Великден, подкрепяйки и хора в нужда
Загасен е пожарът на покрива на бившата фабрика "Болшевик" в Троян
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
Мотоциклетист е загинал по пътя между Ребърково и Лютиброд
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
Десет души са задържани от столични полицаи за шофиране след употреба на алкохол
Местен фокус
Общо 73 пожара са потушени през изминалото денонощие, трима души са пострадали
В детайли
Заради ремонта на Дунав мост трафикът се осъществява в една лента, напомнят от "Гранична полиция"
В детайли
Плетени яйца, венци и домашни курабии – с какво можем да зарадваме близък човек за Великден, подкрепяйки и хора в нужда
Местен фокус
Днес, на Разпети петък, Старозагорският митрополит Киприан ще служи в митрополитския храм “Св. Димитър“
Сфера
По-малко катастрофи през март спрямо февруари във Врачанско отчита Областната дирекция на полицията
Сфера
Жълт код за интензивни валежи е обявен за шест области на страната за 18 април
Контекст
На Велики четвъртък Епископ Висарион оглави богослужението Последование на 12-те Евангелия в храм „Св. Дух“ в Смолян
Контекст
Президентът Румен Радев удостои 91-ва Немска езикова гимназия с президентски плакет „Св. Св. Кирил и Методий“
Сфера
Вот на недоверие за неща, случили се преди избора на правителството, е стремеж за дестабилизиране на Народното събрание, каза Наталия Киселова
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.